Гешендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гешендорф
Поглед кон Гешендорф
Поглед кон Гешендорф
Поглед кон Гешендорф
Грб на Гешендорф
Гешендорф во рамките на Германија
Гешендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Фриц Кок
Основни податоци
Површина 5,7 км2
Надм. височина 51 м
Население 569 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 100 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23815
Повик. бр. 04553
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Гешендорф во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°55′23″N 10°26′41″E / 53.92306° СГШ; 10.44472° ИГД / 53.92306; 10.44472Координати: 53°55′23″N 10°26′41″E / 53.92306° СГШ; 10.44472° ИГД / 53.92306; 10.44472

Гешендорф (германски: Geschendorf) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)