Бебензе

Координати: 53°53′N 10°18′E / 53.883° СГШ; 10.300° ИГД / 53.883; 10.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бебензе
Гробишта во Бебензе
Гробишта во Бебензе
Гробишта во Бебензе
Грб на Бебензе
Бебензе во рамките на Германија
Бебензе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Лецен
Градоначалник Ханс Ротгарт (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,68 км2
Надм. височина 33 м
Население 655 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23816
Повик. бр. 04552
Портал www.amt-leezen.de
Местоположба на Бебензе во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°53′N 10°18′E / 53.883° СГШ; 10.300° ИГД / 53.883; 10.300

Бебензе (германски: Bebensee) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)