Шакендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шакендорф
Железничка пруга во Шакендорф
Железничка пруга во Шакендорф
Грб на Шакендорф
Шакендорф is located in Германија
Шакендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Јирген Гетш
Основни податоци
Површина 7,85 км2
Надм. височина 37 м
Население 906 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 115 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23795
Повик. бр. 04551
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Шакендорф во рамките на округот Зегеберг
Карта
Координати 53°57′33″N 10°16′15″E / 53.95917° СГШ; 10.27083° ИГД / 53.95917; 10.27083Координати: 53°57′33″N 10°16′15″E / 53.95917° СГШ; 10.27083° ИГД / 53.95917; 10.27083

Шакендорф (германски: Schackendorf) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)