Шмалензе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шмалензе
Поглед кон езерото Шмалензе од селото Шмалензе
Поглед кон езерото Шмалензе од селото Шмалензе
Поглед кон езерото Шмалензе од селото Шмалензе
Грб на Шмалензе
Шмалензе во рамките на Германија
Шмалензе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Борнхефед
Градоначалник Ханс Зибке
Основни податоци
Површина 8,68 км2
Надм. височина 50 м
Население 500 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24638
Повик. бр. 04323
Портал www.amt-
bornhoeved.de
Местоположба на Шмалензе во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 54°4′53″N 10°16′17″E / 54.08139° СГШ; 10.27139° ИГД / 54.08139; 10.27139Координати: 54°4′53″N 10°16′17″E / 54.08139° СГШ; 10.27139° ИГД / 54.08139; 10.27139

Шмалензе (германски: Schmalensee) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)