Витенборн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Витенборн
Споменик за загинатите од светските војни во Витенборн
Споменик за загинатите од светските војни во Витенборн
Споменик за загинатите од светските војни во Витенборн
Грб на Витенборн
Витенборн во рамките на Германија
Витенборн
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Лецен
Градоначалник Герт Пецолд (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,19 км2
Надм. височина 38 м
Население 974 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 157 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23829
Повик. бр. 04554
Портал www.amt-leezen.de
Местоположба на Витенборн во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°55′N 10°13′E / 53.917° СГШ; 10.217° ИГД / 53.917; 10.217Координати: 53°55′N 10°13′E / 53.917° СГШ; 10.217° ИГД / 53.917; 10.217

Витенборн (германски: Wittenborn) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)