Фаренкруг

Координати: 53°56′N 10°15′E / 53.933° СГШ; 10.250° ИГД / 53.933; 10.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фаренкруг
Грб на Фаренкруг
Фаренкруг во рамките на Германија
Фаренкруг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Ролф Штут (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,62 км2
Надм. височина 27 м
Население 1.608 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 243 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23795
Повик. бр. 04551
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Фаренкруг во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°56′N 10°15′E / 53.933° СГШ; 10.250° ИГД / 53.933; 10.250

Фаренкруг (германски: Fahrenkrug) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)