Барк (Бад Зегеберг)

Координати: 53°55′N 10°11′E / 53.917° СГШ; 10.183° ИГД / 53.917; 10.183
Од Википедија — слободната енциклопедија
Барк
Грб на Барк
Барк (Бад Зегеберг) во рамките на Германија
Барк (Бад Зегеберг)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Лецен
Градоначалник Ерих Шилер
Основни податоци
Површина 20,44 км2
Надм. височина 38 м
Население 952 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23826
Повик. бр. 04558
Портал www.amt-leezen.de
Местоположба на Барк во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°55′N 10°11′E / 53.917° СГШ; 10.183° ИГД / 53.917; 10.183

Барк (германски: Bark) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)