Веделброк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Веделброк
Мелница во Веделброк
Мелница во Веделброк
Мелница во Веделброк
Грб на Веделброк
Веделброк во рамките на Германија
Веделброк
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Бад Брамштет-Ланд
Градоначалник Петер Бојенс
Основни податоци
Површина 14,05 км2
Надм. височина 19 м
Население 1.031 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24576
Повик. бр. 04192
Портал www.amt-bad-
bramstedt-land.de
Местоположба на Веделброк во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°54′N 9°50′E / 53.900° СГШ; 9.833° ИГД / 53.900; 9.833Координати: 53°54′N 9°50′E / 53.900° СГШ; 9.833° ИГД / 53.900; 9.833

Веделброк (германски: Weddelbrook) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)