Хегерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хегерсдорф
Грб на Хегерсдорф
Хегерсдорф во рамките на Германија
Хегерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Лецен
Градоначалник Арнолд Вилкен
Основни податоци
Површина 4,94 км2
Надм. височина 33 м
Население 400 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23816
Повик. бр. 04551
Портал www.amt-leezen.de
Местоположба на Хегерсдорф во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°55′N 10°17′E / 53.917° СГШ; 10.283° ИГД / 53.917; 10.283Координати: 53°55′N 10°17′E / 53.917° СГШ; 10.283° ИГД / 53.917; 10.283

Хегерсдорф (германски: Högersdorf) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)