Прејди на содржината

Лентферден

Координати: 53°52′N 9°53′E / 53.867° СГШ; 9.883° ИГД / 53.867; 9.883
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лентферден
Железничка станица во Лентферден
Железничка станица во Лентферден
Железничка станица во Лентферден
Грб на Лентферден
Лентферден во рамките на Германија
Лентферден
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Калтенкирхен-Ланд
Градоначалник Курт Зандер (ДХС)
Основни податоци
Површина 20,07 км2
Надм. височина 23 м
Население 2.669 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 133 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24632
Повик. бр. 04191, 04192
Портал www.kaltenkirchen-land.de
Местоположба на Лентферден во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°52′N 9°53′E / 53.867° СГШ; 9.883° ИГД / 53.867; 9.883

Лентферден (германски: Lentföhrden) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)