Бимелен

Координати: 53°56′N 9°57′E / 53.933° СГШ; 9.950° ИГД / 53.933; 9.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бимелен
Спомен-плоча во Бимелен
Спомен-плоча во Бимелен
Спомен-плоча во Бимелен
Грб на Бимелен
Бимелен во рамките на Германија
Бимелен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Бад Брамштет-Ланд
Градоначалник Хартмут Опиц
Основни податоци
Површина 17,23 км2
Надм. височина 16 м
Население 1.008 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24576
Повик. бр. 04192
Портал www.amt-bad-
bramstedt-land.de
Местоположба на Бимелен во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°56′N 9°57′E / 53.933° СГШ; 9.950° ИГД / 53.933; 9.950

Бимелен (германски: Bimöhlen) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)