Хајдмор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајдмор
Спомен-плоча во Хајдмор
Спомен-плоча во Хајдмор
Спомен-плоча во Хајдмор
Грб на Хајдмор
Хајдмор во рамките на Германија
Хајдмор
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Бад Брамштет-Ланд
Градоначалник Карл Менкен
Основни податоци
Површина 18,25 км2
Надм. височина 23 м
Население 302 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24632
Повик. бр. 04192
Портал www.amt-bad-bramstedt-land.de
Местоположба на Хајдмор во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°50′N 9°51′E / 53.833° СГШ; 9.850° ИГД / 53.833; 9.850Координати: 53°50′N 9°51′E / 53.833° СГШ; 9.850° ИГД / 53.833; 9.850

Хајдмор (германски: Heidmoor) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)