Валштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валштет
Грб на Валштет
Валштет is located in Германија
Валштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Градоначалник Матијас-Кристијан Бонзе (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,74 км2
Надм. височина 47 м
Население 9.751 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 620 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23812
Повик. бр. 04554
Портал www.wahlstedt.de
Местоположба на градот Валштет во рамките на округот Зегеберг
Карта
Координати 53°57′N 10°13′E / 53.950° СГШ; 10.217° ИГД / 53.950; 10.217Координати: 53°57′N 10°13′E / 53.950° СГШ; 10.217° ИГД / 53.950; 10.217

Валштет (германски: Wahlstedt) — град во округот Зегеберг, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа околу 50 километри северно од Хамбург, 40 километри јужно од Кил и 30 километри западно од Либек. Се наоѓа на седум километри западно од Бад Зегеберг на работ на Зегебершката Шума.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Валштет бил збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]