Прејди на содржината

Катендорф (Шлезвиг-Холштајн)

Координати: 53°50′38″N 10°1′32″E / 53.84389° СГШ; 10.02556° ИГД / 53.84389; 10.02556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Катендорф (Шлезвиг-Холштајн)
Грб на Катендорф (Шлезвиг-Холштајн)
Катендорф (Шлезвиг-Холштајн) во рамките на Германија
Катендорф (Шлезвиг-Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Кисдорф
Градоначалник Бернд Улрих (СДП)
Основни податоци
Површина 9,84 км2
Надм. височина 59 м
Население 860 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24568
Повик. бр. 04191
Портал www.kattendorf.de
Местоположба на Катендорф (Шлезвиг-Холштајн) во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°50′38″N 10°1′32″E / 53.84389° СГШ; 10.02556° ИГД / 53.84389; 10.02556

Катендорф (германски: Kattendorf) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Кисдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]