Борстел (Холштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Борстел
Грб на Борстел
Борстел (Холштајн) во рамките на Германија
Борстел (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Бад Брамштет-Ланд
Градоначалник Улрих Баде (KWV)
Основни податоци
Површина 5,12 км2
Надм. височина 13 м
Население 123 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24616
Повик. бр. 04324
Портал www.amt-bad-
bramstedt-land.de
Местоположба на Борстел во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°58′N 9°46′E / 53.967° СГШ; 9.767° ИГД / 53.967; 9.767Координати: 53°58′N 9°46′E / 53.967° СГШ; 9.767° ИГД / 53.967; 9.767

Борстел (германски: Borstel) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)