Ферден-Барл

Координати: 53°55′48″N 9°47′19″E / 53.93000° СГШ; 9.78861° ИГД / 53.93000; 9.78861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ферден-Барл
Спомен-плоча во Ферден-Барл
Спомен-плоча во Ферден-Барл
Спомен-плоча во Ферден-Барл
Грб на Ферден-Барл
Ферден-Барл во рамките на Германија
Ферден-Барл
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Бад Брамштет-Ланд
Градоначалник Јирген податотека
Основни податоци
Површина 9,23 км2
Надм. височина 6 м
Население 302 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 25563
Повик. бр. 04822
Портал www.amt-bad-
bramstedt-land.de
Местоположба на Ферден-Барл во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°55′48″N 9°47′19″E / 53.93000° СГШ; 9.78861° ИГД / 53.93000; 9.78861

Ферден-Барл (германски: Föhrden-Barl) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)