Хенштет-Улцбург

Координати: 53°47′N 10°0′E / 53.783° СГШ; 10.000° ИГД / 53.783; 10.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хенштет-Улцбург
Гецбершка воденица во Хенштет-Улцбург
Гецбершка воденица во Хенштет-Улцбург
Гецбершка воденица во Хенштет-Улцбург
Грб на Хенштет-Улцбург
Хенштет-Улцбург во рамките на Германија
Хенштет-Улцбург
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Градоначалник Штефан Бауер (независен)
Основни податоци
Површина 39,47 км2
Надм. височина 24−69 м
Население 28.001 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 709 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24558
Повик. бр. 04193
Портал www.henstedt-
ulzburg.de
Местоположба на Хенштет-Улцбург во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°47′N 10°0′E / 53.783° СГШ; 10.000° ИГД / 53.783; 10.000

Хенштет-Улцбург (германски: Henstedt-Ulzburg) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Моментално, претставува најголема општина во сојузната покраина, која не поседува градски права.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината Хенштет-Улцбург е сместена околу 30 километри северно од Хамбург и 13 километри северно од Нордерштет. Реките Алстер и Пинау извираат на подрачјето на општината.

Збратимени општини[уреди | уреди извор]

Хенштет-Улцбург е збратимена со:

Познати жители[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]