Грос Ренау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Ренау
Грб на Грос Ренау
Грос Ренау во рамките на Германија
Грос Ренау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Ханс-Хајнрих Тидеман
Основни податоци
Површина 6,38 км2
Надм. височина 32 м
Население 557 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23795
Повик. бр. 04551
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Грос Ренау во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°58′N 10°19′E / 53.967° СГШ; 10.317° ИГД / 53.967; 10.317Координати: 53°58′N 10°19′E / 53.967° СГШ; 10.317° ИГД / 53.967; 10.317

Грос Ренау (германски: Groß Rönnau) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)