Кисдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кисдорф
Грб на Кисдорф
Кисдорф is located in Германија
Кисдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Кисдорф
Градоначалник Харо Шмит
Основни податоци
Површина 24,52 км2
Надм. височина 69 м
Население 3.963 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 162 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24629
Повик. бр. 04191, 04193, 04194, 04535
Портал www.kisdorf.de
Местоположба на Кисдорф во рамките на округот Зегеберг
Карта
Координати 53°49′N 10°1′E / 53.817° СГШ; 10.017° ИГД / 53.817; 10.017Координати: 53°49′N 10°1′E / 53.817° СГШ; 10.017° ИГД / 53.817; 10.017

Кисдорф (германски: Kisdorf) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 30 километри северно од Хамбург и 15 километри северно од Нордерштет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)