Глазау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глазау
Црква во Глазау
Црква во Глазау
Црква во Глазау
Грб на Глазау
Глазау во рамките на Германија
Глазау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Хенинг Фрам
Основни податоци
Површина 18,82 км2
Надм. височина 42 м
Население 889 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23719
Повик. бр. 04525
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Глазау во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 54°03′N 10°31′E / 54.050° СГШ; 10.517° ИГД / 54.050; 10.517Координати: 54°03′N 10°31′E / 54.050° СГШ; 10.517° ИГД / 54.050; 10.517

Глазау (германски: Glasau) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)