Елерау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елерау
Спомен-плоча во Елерау
Спомен-плоча во Елерау
Спомен-плоча во Елерау
Грб на Елерау
Елерау во рамките на Германија
Елерау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Градоначалник Екарт Урбан (СДП)
Основни податоци
Површина 7,09 км2
Надм. височина 24 м
Население 6.299 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 888 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 25479
Повик. бр. 04106
Портал www.ellerau.de
Местоположба на Елерау во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°45′27″N 9°54′57″E / 53.75750° СГШ; 9.91583° ИГД / 53.75750; 9.91583Координати: 53°45′27″N 9°54′57″E / 53.75750° СГШ; 9.91583° ИГД / 53.75750; 9.91583

Елерау (германски: Ellerau) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 23 километри северно од Хамбург и 10 километри северозападно од Нордерштет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]