Негернбетел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Негернбетел
Негернбетел
Негернбетел
Негернбетел
Грб на Негернбетел
Негернбетел во рамките на Германија
Негернбетел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Дитер Бојк
Основни податоци
Површина 16,97 км2
Надм. височина 41 м
Население 966 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23795
Повик. бр. 04328, 04551
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Негернбетел во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°59′4″N 10°15′1″E / 53.98444° СГШ; 10.25028° ИГД / 53.98444; 10.25028Координати: 53°59′4″N 10°15′1″E / 53.98444° СГШ; 10.25028° ИГД / 53.98444; 10.25028

Негернбетел (германски: Negernbötel) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)