Кајхуде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кајхуде
Кајхуде
Кајхуде
Кајхуде
Грб на Кајхуде
Кајхуде во рамките на Германија
Кајхуде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Ицштет
Градоначалник Бернхард Двенгер (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,25 км2
Надм. височина 24 м
Население 1.233 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 235 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23863
Повик. бр. 04535, 040
Портал www.amt-itzstedt.eu
Местоположба на Кајхуде во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°46′N 10°8′E / 53.767° СГШ; 10.133° ИГД / 53.767; 10.133Координати: 53°46′N 10°8′E / 53.767° СГШ; 10.133° ИГД / 53.767; 10.133

Кајхуде (германски: Kayhude) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)