Прејди на содржината

Мецен (Зегеберг)

Координати: 53°55′N 10°15′E / 53.917° СГШ; 10.250° ИГД / 53.917; 10.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мецен (Зегеберг)
Спомен-плоча во Мецен
Спомен-плоча во Мецен
Спомен-плоча во Мецен
Грб на Мецен (Зегеберг)
Мецен (Зегеберг) во рамките на Германија
Мецен (Зегеберг)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Лецен
Градоначалник Забине Мајер
Основни податоци
Површина 7,72 км2
Надм. височина 21 м
Население 451 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23795
Повик. бр. 04551
Портал www.amt-leezen.de
Местоположба на Мецен (Зегеберг) во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°55′N 10°15′E / 53.917° СГШ; 10.250° ИГД / 53.917; 10.250

Мецен (германски: Mözen) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)