Далдорф (Зегеберг)

Координати: 54°1′1″N 10°14′59″E / 54.01694° СГШ; 10.24972° ИГД / 54.01694; 10.24972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Далдорф (Зегеберг)
Грб на Далдорф (Зегеберг)
Далдорф (Зегеберг) во рамките на Германија
Далдорф (Зегеберг)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Боштет-Риклинг
Градоначалник Јирген Франк (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,16 км2
Надм. височина 42 м
Население 639 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24635
Повик. бр. 04328, 04557
Портал www.amt-boostedt-rickling.de
Местоположба на Далдорф (Зегеберг) во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 54°1′1″N 10°14′59″E / 54.01694° СГШ; 10.24972° ИГД / 54.01694; 10.24972

Далдорф (германски: Daldorf) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)