Зилфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зилфелд
Грб на Зилфелд
Зилфелд is located in Германија
Зилфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Ицштет
Градоначалник Фолкер Буман
Основни податоци
Површина 26,05 км2
Надм. височина 31 м
Население 3.280 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 126 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23867
Повик. бр. 04537
Портал www.amt-itzstedt.eu
Местоположба на Зилфелд во рамките на округот Зегеберг
Карта
Координати 53°47′N 10°13′E / 53.783° СГШ; 10.217° ИГД / 53.783; 10.217Координати: 53°47′N 10°13′E / 53.783° СГШ; 10.217° ИГД / 53.783; 10.217

Зилфелд (германски: Sülfeld) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)