Зедорф (Зегеберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зедорф
Торхаус, знаменитост на општината
Торхаус, знаменитост на општината
Грб на Зедорф
Зедорф (Зегеберг) is located in Германија
Зедорф (Зегеберг)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Хорст Шрам (ДХС)
Основни податоци
Површина 48,92 км2
Надм. височина 30 м
Население 2.158 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23823
Повик. бр. 04555, 04559
Портал www.gemeinde-seedorf.de
Местоположба на Зедорф во рамките на округот Зегеберг
Карта
Координати 54°3′0″N 10°25′1″E / 54.05000° СГШ; 10.41694° ИГД / 54.05000; 10.41694Координати: 54°3′0″N 10°25′1″E / 54.05000° СГШ; 10.41694° ИГД / 54.05000; 10.41694

Зедорф (германски: Seedorf) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)