Бинсдорф (Зегеберг)

Координати: 53°53′20″N 10°22′25″E / 53.88889° СГШ; 10.37361° ИГД / 53.88889; 10.37361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бинсдорф (Зегеберг)
Грб на Бинсдорф (Зегеберг)
Бинсдорф (Зегеберг) во рамките на Германија
Бинсдорф (Зегеберг)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Марлис Пилбург
Основни податоци
Површина 4,15 км2
Надм. височина 53 м
Население 360 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23845
Повик. бр. 04550
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Бинсдорф (Зегеберг) во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°53′20″N 10°22′25″E / 53.88889° СГШ; 10.37361° ИГД / 53.88889; 10.37361

Бинсдорф (германски: Bühnsdorf) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)