Тодесфелде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тодесфелде
Патоказ на влезот од Тодесфелде
Патоказ на влезот од Тодесфелде
Грб на Тодесфелде
Тодесфелде во рамките на Германија
Тодесфелде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Лецен
Месни единици 2
Градоначалник Клаус-Петер Дик (ДХС)
Основни податоци
Површина 17,24 км2
Надм. височина 36 м
Население 1.068 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23826
Повик. бр. 04558
Портал www.amt-leezen.de
Местоположба на Тодесфелде во рамките на округот Зегеберг
Карта
Координати 53°53′N 10°10′E / 53.883° СГШ; 10.167° ИГД / 53.883; 10.167Координати: 53°53′N 10°10′E / 53.883° СГШ; 10.167° ИГД / 53.883; 10.167

Тодесфелде (германски: Todesfelde) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)