Борнхефед

Координати: 54°4′N 10°12′E / 54.067° СГШ; 10.200° ИГД / 54.067; 10.200
Од Википедија — слободната енциклопедија
Борнхефед
Црква во Борнхефед
Црква во Борнхефед
Црква во Борнхефед
Грб на Борнхефед
Борнхефед во рамките на Германија
Борнхефед
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Борнхефед
Градоначалник Хелга Хаушилт (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,35 км2
Надм. височина 43 м
Население 3.342 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 233 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24619
Повик. бр. 04323
Портал www.amt-
bornhoeved.de
Местоположба на Борнхефед во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 54°4′N 10°12′E / 54.067° СГШ; 10.200° ИГД / 54.067; 10.200

Борнхефед (германски: Bornhöved) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 15 километри источно од Нојминстер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)