Дрегерс

Координати: 53°53′7″N 10°20′45″E / 53.88528° СГШ; 10.34583° ИГД / 53.88528; 10.34583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дрегерс
Дрегерс во рамките на Германија
Дрегерс
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Карин Давид
Основни податоци
Површина 2,79 км2
Надм. височина 40 м
Население 49 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23845
Повик. бр. 04550
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Дрегерс во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°53′7″N 10°20′45″E / 53.88528° СГШ; 10.34583° ИГД / 53.88528; 10.34583

Дрегерс (германски: Dreggers) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)