Штрукдорф

Координати: 53°55′N 10°29′E / 53.917° СГШ; 10.483° ИГД / 53.917; 10.483
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штрукдорф
Традиционална куќа во Штрукдорф од 18 век, позната како „Холандска куќа“
Традиционална куќа во Штрукдорф од 18 век, позната како „Холандска куќа“
Традиционална куќа во Штрукдорф од 18 век, позната како „Холандска куќа“
Штрукдорф во рамките на Германија
Штрукдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Зигфрид Краузе
Основни податоци
Површина 7,30 км2
Надм. височина 53 м
Население 264 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23815
Повик. бр. 04553
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Штрукдорф во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°55′N 10°29′E / 53.917° СГШ; 10.483° ИГД / 53.917; 10.483

Штрукдорф (германски: Strukdorf) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)