Хајдмилен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајдмилен
Хајдмилен
Хајдмилен
Хајдмилен
Грб на Хајдмилен
Хајдмилен во рамките на Германија
Хајдмилен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Боштет-Риклинг
Градоначалник Герт Уве Карстенсен
Основни податоци
Површина 17,83 км2
Надм. височина 29 м
Население 665 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24635
Повик. бр. 04320
Портал www.heidmuehlen.de
Местоположба на Хајдмилен во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°58′N 10°5′E / 53.967° СГШ; 10.083° ИГД / 53.967; 10.083Координати: 53°58′N 10°5′E / 53.967° СГШ; 10.083° ИГД / 53.967; 10.083

Хајдмилен (германски: Heidmühlen) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)