Кикелс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кикелс
Грб на Кикелс
Кикелс is located in Германија
Кикелс
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Лецен
Градоначалник Холгер Мелер (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,45 км2
Надм. височина 19 м
Население 452 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23829
Повик. бр. 04552
Портал www.amt-leezen.de
Местоположба на Кикелс во рамките на округот Зегеберг
Карта
Координати 53°54′N 10°14′E / 53.900° СГШ; 10.233° ИГД / 53.900; 10.233Координати: 53°54′N 10°14′E / 53.900° СГШ; 10.233° ИГД / 53.900; 10.233

Кикелс (германски: Kükels) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)