Вакендорф II

Координати: 53°47′N 10°5′E / 53.783° СГШ; 10.083° ИГД / 53.783; 10.083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вакендорф II
Грб на Вакендорф II
Вакендорф II во рамките на Германија
Вакендорф II
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Кисдорф
Градоначалник Ханс-Херман Шит
Основни податоци
Површина 12,8 км2
Надм. височина 30 м
Население 1.326 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 104 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24558
Повик. бр. 04535
Портал www.amt-kisdorf.de
Местоположба на Вакендорф II во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°47′N 10°5′E / 53.783° СГШ; 10.083° ИГД / 53.783; 10.083

Вакендорф II (германски: Wakendorf II) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)