Хазенмор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хазенмор
Хазенмор
Хазенмор
Грб на Хазенмор
Хазенмор is located in Германија
Хазенмор
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Калтенкирхен-Ланд
Градоначалник Клаус-Вилхелм Шиман
Основни податоци
Површина 17,77 км2
Надм. височина 27 м
Население 769 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24640
Повик. бр. 04195
Портал www.kaltenkirchen-
land.de
Местоположба на Хазенмор во рамките на округот Зегеберг
Карта
Координати 53°54′N 9°59′E / 53.900° СГШ; 9.983° ИГД / 53.900; 9.983Координати: 53°54′N 9°59′E / 53.900° СГШ; 9.983° ИГД / 53.900; 9.983

Хазенмор (германски: Hasenmoor) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)