Калтенкирхен-Ланд

Координати: 53°50′N 9°58′E / 53.833° СГШ; 9.967° ИГД / 53.833; 9.967
Од Википедија — слободната енциклопедија

Калтенкирхен-Ланд (германски: Kaltenkirchen-Land) — општинска заедница во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу градот Калтенкирхен, кој претставува нејзино седиште, иако не е дел од заедницата.

Грб на Калтенкирхен-Ланд

Општинската заедница Калтенкирхен-Ланд се состои од следниве општини:

  1. Алфеслое
  2. Хартенхолм
  3. Хазенмор
  4. Лентферден
  5. Ницен
  6. Шмалфелд

53°50′N 9°58′E / 53.833° СГШ; 9.967° ИГД / 53.833; 9.967