Немс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Немс
Грб на Немс
Немс во рамките на Германија
Немс
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Ернст Август Лаверенц
Основни податоци
Површина 15,31 км2
Надм. височина 70 м
Население 553 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23813
Повик. бр. 04557 и 04555
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Немс во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 54°1′N 10°22′E / 54.017° СГШ; 10.367° ИГД / 54.017; 10.367Координати: 54°1′N 10°22′E / 54.017° СГШ; 10.367° ИГД / 54.017; 10.367

Немс (германски: Nehms) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)