Клајн Гладебриге

Координати: 53°55′N 10°19′E / 53.917° СГШ; 10.317° ИГД / 53.917; 10.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клајн Гладебриге
Грб на Клајн Гладебриге
Клајн Гладебриге во рамките на Германија
Клајн Гладебриге
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Траве-Ланд
Градоначалник Клаус Фогт
Основни податоци
Површина 4,67 км2
Надм. височина 39 м
Население 574 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 123 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23795
Повик. бр. 04551
Портал www.amt-trave-
land.de
Местоположба на Клајн Гладебриге во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°55′N 10°19′E / 53.917° СГШ; 10.317° ИГД / 53.917; 10.317

Клајн Гладебриге (германски: Klein Gladebrügge) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)