Алфеслое

Координати: 53°46′N 9°55′E / 53.767° СГШ; 9.917° ИГД / 53.767; 9.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алфеслое
Велепоседнички дом Каден
Велепоседнички дом Каден
Велепоседнички дом Каден
Грб на Алфеслое
Алфеслое во рамките на Германија
Алфеслое
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Калтенкирхен-Ланд
Градоначалник Петер Крол
Основни податоци
Површина 21,56 км2
Надм. височина 28 м
Население 2.769 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 128 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 25486
Повик. бр. 04191, 04193
Портал www.kaltenkirchen-
land.de
Местоположба на Алфеслое во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°46′N 9°55′E / 53.767° СГШ; 9.917° ИГД / 53.767; 9.917

Алфеслое (германски: Alveslohe) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)