Фулендорф (Холштајн)

Координати: 53°57′N 9°53′E / 53.950° СГШ; 9.883° ИГД / 53.950; 9.883
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фулендорф
Поглед кон аеродромот во Фулендорф
Поглед кон аеродромот во Фулендорф
Поглед кон аеродромот во Фулендорф
Грб на Фулендорф
Фулендорф (Холштајн) во рамките на Германија
Фулендорф (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Бад Брамштет-Ланд
Градоначалник Вернер Лембке
Основни податоци
Површина 6,49 км2
Надм. височина 29 м
Население 411 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24649
Повик. бр. 04192
Портал www.amt-bad-
bramstedt-land.de
Местоположба на Фулендорф во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°57′N 9°53′E / 53.950° СГШ; 9.883° ИГД / 53.950; 9.883

Фулендорф (германски: Fuhlendorf) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)