Генебек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Генебек
Грб на Генебек
Генебек is located in Германија
Генебек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Борнхефед
Градоначалник Кнут Хаман
Основни податоци
Површина 14,87 км2
Надм. височина 36 м
Население 494 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 24610
Повик. бр. 04323
Портал www.amt-
bornhoeved.de
Местоположба на Генебек во рамките на округот Зегеберг
Карта
Координати 54°3′3″N 10°10′38″E / 54.05083° СГШ; 10.17722° ИГД / 54.05083; 10.17722Координати: 54°3′3″N 10°10′38″E / 54.05083° СГШ; 10.17722° ИГД / 54.05083; 10.17722

Генебек (германски: Gönnebek) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)