Швисел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Швисел
Пожарникарска станица во Швисел
Пожарникарска станица во Швисел
Грб на Швисел
Швисел is located in Германија
Швисел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Месна заед. Лецен
Градоначалник Јирген Хилдебрант-Мелер
Основни податоци
Површина 4,44 км2
Надм. височина 42 м
Население 258 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23795
Повик. бр. 04551
Портал www.amt-leezen.de
Местоположба на Швисел во рамките на округот Зегеберг
Карта
Координати 53°53′N 10°18′E / 53.883° СГШ; 10.300° ИГД / 53.883; 10.300Координати: 53°53′N 10°18′E / 53.883° СГШ; 10.300° ИГД / 53.883; 10.300

Швисел (германски: Schwissel) — општина во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)