Лецен (амт)

Координати: 53°52′01″N 10°15′00″E / 53.867° СГШ; 10.250° ИГД / 53.867; 10.250
Од Википедија — слободната енциклопедија

Лецен (германски: Leezen) — општинска заедница во округот Зегеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Лецен.

Грб на Лецен

Општинската заедница се состои од следниве општини:

 1. Барк
 2. Бебензе
 3. Фредесдорф
 4. Грос Ниндорф
 5. Хегерсдорф
 6. Кикелс
 7. Лецен
 8. Мецен
 9. Неферсдорф
 10. Швисел
 11. Тодесфелде
 12. Витенборн

53°52′01″N 10°15′00″E / 53.867° СГШ; 10.250° ИГД / 53.867; 10.250