Фиел (амт)

Координати: 54°34′16″N 9°11′02″E / 54.571° СГШ; 9.184° ИГД / 54.571; 9.184
Од Википедија — слободната енциклопедија

Фиел (германски: Viöl) — општинска заедница во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште е во Фиел.

Знаме на Фиел

Општинската заедница Фиел се состои од следниве општини:

 1. Аренфиел
 2. Аренфиелфелд
 3. Берендорф
 4. Бонделум
 5. Хазелунд
 6. Именштет
 7. Левенштет
 1. Норштет
 2. Остер-Орштет
 3. Швезинг
 4. Золвит
 5. Фиел
 6. Вестер-Орштет

54°34′16″N 9°11′02″E / 54.571° СГШ; 9.184° ИГД / 54.571; 9.184