Левенштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Левенштет
Грб на Левенштет
Левенштет is located in Германија
Левенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Фиел
Градоначалник Холгер Јенсен
Основни податоци
Површина 19,62 км2
Надм. височина 14 м
Население 669 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25864
Повик. бр. 04843
Портал www.amt-vioel.de
Местоположба на Левенштет во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°37′N 9°10′E / 54.617° СГШ; 9.167° ИГД / 54.617; 9.167Координати: 54°37′N 9°10′E / 54.617° СГШ; 9.167° ИГД / 54.617; 9.167

Левенштет (германски: Löwenstedt; дански: Lyngsted/Lyngsæd) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)