Гротузенког

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гротузенког
Гротузенког во рамките на Германија
Гротузенког
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Ајдерштет
Градоначалник Клаус Ибс
Основни податоци
Површина 3,27 км2
Надм. височина 1 м
Население 23 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 7 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25836
Повик. бр. 04862
Портал www.amt-eiderstedt.de
Местоположба на Гротузенког во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°17′30″N 8°45′4″E / 54.29167° СГШ; 8.75111° ИГД / 54.29167; 8.75111Координати: 54°17′30″N 8°45′4″E / 54.29167° СГШ; 8.75111° ИГД / 54.29167; 8.75111

Гротузенког (германски: Grothusenkoog; дански: Grothusen Kog) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)