Прејди на содржината

Ладелунд

Координати: 54°50′31″N 9°1′35″E / 54.84194° СГШ; 9.02639° ИГД / 54.84194; 9.02639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ладелунд
Поранешен концентрационен логор во Ладелунд
Поранешен концентрационен логор во Ладелунд
Поранешен концентрационен логор во Ладелунд
Грб на Ладелунд
Ладелунд во рамките на Германија
Ладелунд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Манфред Ексле
Основни податоци
Површина 24,09 км2
Надм. височина 20 м
Население 1.365 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25926
Повик. бр. 04666
Портал www.amt-suedtondern.de
Местоположба на Ладелунд во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°50′31″N 9°1′35″E / 54.84194° СГШ; 9.02639° ИГД / 54.84194; 9.02639

Ладелунд (германски: Ladelund) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)