Енге-Занде

Координати: 54°44′N 8°58′E / 54.733° СГШ; 8.967° ИГД / 54.733; 8.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Енге-Занде
Црква во Енге
Црква во Енге
Црква во Енге
Грб на Енге-Занде
Енге-Занде во рамките на Германија
Енге-Занде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Карстен Петер Томсен (WGES)
Основни податоци
Површина 24,82 км2
Надм. височина 11 м
Население 1.132 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25917
Повик. бр. 04662, 04672
Портал www.enge-sande.de
Местоположба на Енге-Занде во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°44′N 8°58′E / 54.733° СГШ; 8.967° ИГД / 54.733; 8.967

Енге-Занде (германски: Enge-Sande) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)