Уфузум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Уфузум
Железничка станица во Уфузум
Железничка станица во Уфузум
Железничка станица во Уфузум
Уфузум во рамките на Германија
Уфузум
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Магдалене Бреклинг
Основни податоци
Површина 7,06 км2
Надм. височина 4 м
Население 365 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25923
Повик. бр. 04663
Портал www.amt-suedtondern.de
Местоположба на Уфузум во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°51′N 8°50′E / 54.850° СГШ; 8.833° ИГД / 54.850; 8.833Координати: 54°51′N 8°50′E / 54.850° СГШ; 8.833° ИГД / 54.850; 8.833

Уфузум (германски: Uphusum) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)